Dnes je Pátek 09. 12. 2022 a svátek má Vratislav

Florbal

Historie 21. století

Florbal vzniká na přelomu 60. a 70.let ve Švédsku ( v současnosti po kopané nejrozšířenější sport s členskou základnou přes 110 000 registrovaných hráčů), odkud se rozšířil do dalších zemí. Dnes Mezinárodní florbalová federace - IFF sdružuje 29 států z celého světa. Dynamický vývoj tohoto mladého sportu zasáhl na počátku 90.let také Českou republiku. Díky výměnné stáži mezi studenty pražské VŠE a finské university KY Helsinky bylo sehráno v roce 1984 první přátelské utkání a jako dar obdrželi naši studenti historickou sadu originálních hokejek, potom s nimi téměř dva roky pravidelně trénovali (Michal Bauer, Petr Chaloupka).
Po neoficiálních kontaktech se zahraničními kluby a „době nadšení" byla založena v roce 1992 Česká florbalová unie, která sjednotila domácí zájemce o florbal, vypracovala a zorganizovala systém ligových soutěží. Ty byly oficiálně zahájeny v roce 1994.

Od „pionýrských začátků" došlo k neuvěřitelnému nárůstu členské základny. V současnosti florbalová unie sdružuje přes 22.000 registrovaných hráčů a každý rok se tento stav zvyšuje. Díky jednoduchosti, rychlosti, technickým kouskům a především dostupnosti si sálový hokej s plastovými hokejkami a děravým míčkem získal obrovské zázemí také na všech stupních škol. Obliba florbalu jde tak daleko, že začíná vytlačovat tradiční míčové hry, což dokazuje i více než 1500 škol zapojených do školních florbalových turnajů.

Široká základna se zákonitě promítá také do kvality i výkonnosti české reprezentace, která dosahuje výborných výsledků na evropské i světové scéně. Potvrzením síly našeho florbalu je pak určitě 4.místo mužů z posledního světového šampionátu 2002 v Helsinkách, kde jsme se umístili hned za florbalovými velmocemi Švédskem, Finskem a Švýcarskem.

Mezinárodní uznání zaznamenala Česká florbalová unie i na poli diplomacie, kdy jí bylo svěřeno uspořádání Mistrovství světa v roce 1998 (Praha, Brno), pořadatelství Mistrovství světa juniorů 2003 (Praha) a také Pohár mistrů evropských zemí 2003 (Praha, Liberec).

Skvělou vizitkou organizačních i sportovních schopností českého florbalu je bezesporu pořádání největšího světového turnaje klubů Czech Open (v roce 2003 již jedenáctý ročník), kdy se začátkem srpna rok co rok stane Praha centrem florbalové planety (v roce 2003 se zúčastnilo 190 družstev z 20 zemí světa).

Dynamický vývoj, sport pro všechny věkové kategorie, obliba na školách, vznik nových florbalových klubů, úspěchy reprezentace, to vše je „florbalová horečka", která řadí florbal mezi atraktivní sporty - sporty budoucnosti.

Vložil Jan Vidourek ml. | 28.02.2007