Dnes je Středa 22. 09. 2021 a svátek má Darina

5. HUBERTOVA JÍZDA

Se konala dne 13.10.2007

Hubertovy jízdy se pořádají pravidelně jako slavnost ukončení jezdecké sezony, kde se setkají jezdci z okolí, aby společně završili jezdeckou sezonu, popovídali si, seznámili se, shlédli své koně, zkrátka příjemně strávili den ve společnosti dalších přátel koní.

Ranní počasí nebylo příznivé. Střídal se déšť s mrholením a obloha nenaznačovala zlepšení. S prvními jezdci, kteří se sjížděli na V. Hubertovu jízdu, se však začala obloha protrhávat a nakonec z toho byl hezký den, i když zima, která nám rozhodně nezkazila náladu. 5. Hubertova jízda v Lukově začala nástupem sedlových koní a vozatajů. Trubaduři zahájili slavnostní nástup, pan Kabátek coby uvaděč přednesl slavnostní slib za všechny zúčastněné jezdce, kterých bylo 31 na sedlových koních a 17 koní s vozy. Každá Hubertova jízda má svého mastera, kterým byla letos domácí Petra Pelantová.

Ta vedla všechny jezdce a měla za úkol udržovat pořádek při absolvování kolektivní jízdy okolím Lukova s přírodními překážkami pro sedlové koně. Celá jízda probíhala ve veselém duchu. Na této vyjížďce bylo mnoho „provinilců“, kteři to měli spočítané na večerním Hubertově soudu.
Po návratu z vyjížďky bylo nachystáno na louce pod Vlachovkou pro všechny koně Halali. V urputném boji vyhrála nakonec Petra Pelantová se Sonetou, která prokázala, že role mastera byla ve správných rukách. Následovala brána, kde učastníci při průjezdu strhávali navěšené salámky a čabajky. Po občerstvení a svačince proběhla soutěž Mini-maxi. Této soutěže se zúčastnilo 9 koní. Vítězem

se stal jezdec Simandl Jan,

který překonal výšku 160 cm. Druhá byla s překonanou výškou 150 cm Jana Dyntarová a třetí Zimová Iveta se 130 cm. Soutěž pro vozataje se jmenovala Stezka odvahy. Stezka odvahy proto, že vozataj měl šátek přes oči a pomocí svého přísedícího musel projet vytyčenou trasu poslepu a ještě nacouvat do brány. Někomu se vedlo dobře, někomu hůře. Nejlépe si s nástrahami poradil Franta Přinosil mladší před Janem Růžičkem mladším, který byl na druhém místě a třetí skončil pan Bláha Stanislav. Čtvrtá soutěž se jmenovala Čepování. Sedloví jezdci prokázali svoji zručnost a ovládání svého koně při tomto úkolu, kdy museli s půllitrem v ruce absolvovat první část trasy, nabrat vodu se kbelíku a přivézt ji do cíle, kde naplnili láhev. Bravurně a krásně čistě tuto trať absolvoval Simandl Josef pan starosta z Jiratic, který zvítězil. Na druhém místě byla mladá jezdkyně Vaňková Klára a třetí byl Simandl Jan. Poslední soutěž byla židličková, kterou zkušeně vyhrál Jan Simandl.

Vítězové na prvních pěti místech byli vždy po soutěži odměněni floty a na večerní taneční zábavě si slavnostně přebrali krásné poháry za vítězství.

Jak už jsem napsal výše, „provinilci“ byli na večerním Hubertově soudu odsouzeni, museli plnit různé (i pikantní) tresty, které jim udělil slavný soud a vyplatit kauci, která byla použita na část úhrady výdajů s těmito náklady soudu spojenými. Taneční zábava byla příjemná díky krásné hudbě v podání country skupiny z Brna. Debatovalo se o prožitcích a zapíjela se tato vydaření akce.

Vložil Jiří Černý | 05.10.2007